زیر لوگو

شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17:30

گچبری ستون

گچبری ستون

ستون یکی از اصلی‌ترین پایه‌های بنای ساختمان است. در بسیاری از مواقع، ستون‌ها در نواحی کناری خانه قرار می‌گیرند. اما ستون‌هایی که در وسط خانه قرار دارند نیز، بخشی از المان در فضای داخلی محسوب می‌شوند. تزیین ستون یکی از بهترین کارهایی است که برای طراحی داخلی هوشمندانه می‌توانید استفاده کنید. گچبری ستون یکی از ایده‌های فوق العاده‌ای است که می‌توانید از آن استفاده کنید. گچبری ستون فضا را به شکلی زیبا و شیک نشان می‌دهد. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک یا مدرن، نوع گچبری را مشخص کنید.

به همین دلیل در این بخش جزییاتی در خصوص گچبری ستون بررسی می‌کنیم تا اطلاعاتی کافی در این خصوص کسب کنید.

گچبری ستون 4

گچبری ستون چیست؟

گچبری ستون‌ها یا نیم‌ستون‌ها در فضای داخلی، یک ایده جذاب است که معمولاً برای تزیینات ساختمانی استفاده می‌شوند. این عناصر به بهترین شکل ممکن زیبایی را به فضای داخلی اضافه می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید با گچبری ستون،جلوه‌ای زیبا و خواستنی به فضا اضافه کنید و محیط را دوست داشتنی و شیک نشان دهید. گچبری ستون‌ می‌توانند به شکلی هوشمندانه فضای شما را تلطیف کند و ارزش افزوده زیادی به ملک اضافه نماید. به همین دلیل استفاده از این ایده در طراحی داخلی به شدت توصیه می‌شود.

کاربرد گچبری ستون چیست؟

قبل از اینکه اطلاعاتی در این خصوص کسب کنید، بهتر است بدانید که کاربرد گچبری ستون چیست! گچبری ستون به شما امکان می‌دهد تا فضایی شیک و جذاب خلق کنید. با کمک گچبری ستون می‌توانید تزیینات داخلی را به شکلی زیبا اجرایی کنید. استفاده از گچبری ستون‌ به عنوان عناصر تزیینی در کنار دربها یا نوارهای دیواری ایده جذابی است. ایجاد فریم یا پرتره گچبری در قسمت‌هایی از دیوارهای کناری ستون برای جلب توجه و تزیین فضا نیز کاربرد دیگری است که می‌توانید از آن استفاده کنید. به کمک گچبری ستون می‌توانید فضاهای مختلف را تفکیک کنید و این روند را به شکلی جذاب و زیبا اجرایی نمایید. با کمک گچبری ستون می‌توانید فضاهای بزرگ را به شکلی فاخر و شیک نمایش دهید. استفاده از گچبری ستون برای فضاهایی مثل لابی، سالن پذیرایی و عمارت‌های خاص به شدت جذاب خواهد بود. گچبری ستون در نواحی کناری پله‌ها نیز فضای خاصی را خلق می‌کند که قطعا دیدن آن جذابیت بصری محیط را افزایش می‌دهد. ستون‌های کناری درب‌ها نیز، فضایی دارای هویت خلق می‌کند.

گچبری ستون 1

انواع گچبری ستون

تفاوتی ندارد که برای گچبری ستون وسط پذیرایی به دنبال یک ایده و طرح باشید یا گچبری ستون‌های کناری، به هر حال آشنایی با انواع گچبری ستون به شما کمک می‌کند تا بتوانید هوشمندانه اقدام کنید و انتخاب مطلوبی داشته باشید.

1- گچبری ستون مربع

گچبری ستون مربع یکی از الگوهای زیبا و کلاسیک در دکوراسیون داخلی می‌باشد. گچبری ستون کنار دیوار با طراحی منحصر به فرد و شکل مربع، جلوه‌ای کلاسیک و اصیل به فضا اضافه می‌کند. گچبری ستون وسط پذیرایی به شکل مربع نیز به همین شکل فضا را جذاب‌تر می‌کند. شما به راحتی می‌توانید با هنر معماری کلاسیک فضا را جذاب‌تر نمایش دهید. گچبری ستون کنار دیوار و گچبری ستون وسط پذیرایی به این شکل در سبک مدرن نیز قابل اجرا است. ستون‌های مربع گچبری به دلیل طراحی هندسی خود به خوبی در تفکیک فضاها و ایجاد یک حالت تعادلی و هماهنگ در داخل فضا شناخته می‌شوند. گچبری ستون مربع می‌تواند به عنوان یک عنصر تزئینی در نقاط مختلف فضای اداری، تجاری و خانگی مورد استفاده قرار گیرد. این ستون‌ها معمولاً با طرح‌ها و نقوشی تزئین شده‌اند می‌توانند فضا را بیش از پیش جذاب نشان دهند. سبک های متفاوت گچبری ستون می‌تواند هویت فضا را نمایش دهد. به همین دلیل کافی است تا به وسیله ایده پردازی و شناخت دقیق فضا، بهترین ایده را برای اجرا انتخاب نمایید.

گچبری ستون

2- گچبری ستون استوانه ای

گچبری ستون‌های استوانه‌ای یکی از اقسام گچبری در فضای داخلی است. در گچبری ستون کنار دیوار باید از فرم نیم دایره‌ای کمک بگیرید. در گچبری ستون وسط پذیرایی اما استفاده از ستون استوانه ای بسیار پرطرفدار است. این مدل دکوراسیون به دلیل طراحی به شکل استوانه، جلوه‌ زیبایی خاصی به فضا اضافه می‌کنند. گچبری ستون کنار دیوار و وسط پذیرایی، معمولاً به صورت عمودی از زمین به سقف متصل می‌شوند. به همین دلیل ساختاری لوکس و جذاب خلق می‌کنند که قطعا استفاده از آن در دکوراسیون کلاسیک به شدت محبوب است. گچبری ستون‌های استوانه‌ای می‌توانند به شکل نقوش گچبری، طرح های کلاسیک و مدرن اجرا شود. گچبری ستون کنار دیوار فرمی ساده به همراه سر ستون دارد که می‌توانید از مشاهده آن لذت ببرید. استفاده از گچبری ستون پذیرایی نیز کمک می‌کند تا فضایی فاخر خلق کنید.

گچبری ستون 2

3- گچبری سر ستون و تاج

گچبری سر ستون و تاج به عنوان بخش‌های بسیار مهم از عناصر معماری کلاسیک شناخته می‌شوند. سر ستون، به عنوان بخش بالایی ستون مورد توجه قرار می‌گیرد. گچبری سر ستون و تاج فضایی به شدت لوکس و فاخر ایجاد می‌کند. شما به راحتی در چنین فضایی می‌توانید هنر گچبری را مشاهده کنید و از نتیجه آن لذت ببرید. به همین دلیل استفاده از سر ستون و تاج در گچبری ستون پذیرایی انتخاب بسیار فوق العاده‌ای است. تاج بخش بالایی ستون را بر روی دیوار چسبیده به سقف شبیه سازی می‌کند تا فضایی خاص اجرایی شود.

گچبری ستون 5

انواع سبک گچبری ستون

گچبری ستون کنار دیوار و وسط پذیرایی، به انواع سبک شناخته می‌شوند. دو سبک مدرن و کلاسیک در این بحث مدنظر قرار می‌گیرد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

۱. سبک گچبری مدرن

  • طراحی ساده و کم‌ جزئیات: در گچبری ستون مدرن، طراحان معمولاً از جزئیات کمتری استفاده می‌کنند. خطوط ساده، شکل‌های هندسی منظم و سطوح صاف همراه بافت‌های ساده از ویژگی های بارز گچبری ستون مدرن است.
  • استفاده از متریال متنوع: برخلاف سبک کلاسیک، در ستون‌های گچبری مدرن، از متریال های جدید استفاده می‌شود. به کار بردن فایبرگلاس یا پلی اورتان‌ها در این سبک بسیار رایج هستند.
  • تنوع در ارتفاع و شکل: در سبک گچبری مدرن، معمولاً از تنوع در ارتفاع و شکل ستون‌ها برای ایجاد جلوه هنری استفاده می‌شود.

۲. سبک گچبری کلاسیک

  • جزییات زیاد: گچبری ستون پذیرایی، لابی یا هر بخش دیگری با سبک کلاسیک می‌تواند جزییات متعددی را به نمایش بگذارد. به همین دلیل می‌توانید از زیبایی، جزییات و پیچیدگی آن لذت ببرید.
  • استفاده از متریال سنتی: در ستون‌های کلاسیک، از متریالی مثل گچ، سنگ و رزین استفاده می‌شود. این متریال سنتی است و به سبک‌های کلاسیک اجرایی می‌شوند.

شکل‌های اصیل: در سبک گچبری کلاسیک همه چیز به سبک اصیل اجرا می‌شوند. به همین دلیل می‌توانید به راحتی با طراحی الهام گرفته از معماری رم، یونان و گچبری ایرانی این طرح‌ها را اجرایی نمایید.

گروه هنری سعید آریا فطرت

عنواین مهم صفحه