زیر لوگو

شنبه تا چهارشنبه 8 الی 17:30

گچبری دیوار

گچبری دیوار

یکی از بخش‌های مهمی که باید برای طراحی داخلی به آن پرداخت، دیزاین دیوارها است. پوشش‌هایی مثل کاغذ دیواری و رنگ بسیار رایج هستند، اما سلیقه خاص برخی افراد ایجاب می‌کند که از گچبری دیواری استفاده کنند. با دیزاین دیوارها می‌توانید ساختاری بی نظیر ایجاد کنید. فضای فاخر و لوکس در دکوراسیون داخلی به وسیله خلق یک گچبری دیواری، به شما اجازه می‌دهد تا هویت خانه را مشخص کنید.

در این مقاله به بررسی دقیق گچبری دیوار می‌پردازیم و جزییات آن را مرور خواهیم کرد.

گچبری دیوار 2

گچبری دیوار چگونه انجام می‌شود؟

گچبری دیوار یک فرآیند کاری است که به کمک گچ یا مخلوطی از گچ و سایر مواد، دیوار را با یک لایه نرم و صاف پوشانده و به شکل‌ها و طرح‌های مختلفی تزئین می‌شود. در زیر چند مرحله اصلی برای انجام گچبری دیوار آورده شده است:

 • آماده‌ سازی سطح دیوار: قبل از اقدام به هرگونه دیزاین گچبری بر روی دیوار، باید تمیزکاری را شروع کنید. ازبین بردن هرگونه گرد و غبار ضروری است. به این ترتیب می‌توانید با کیفیت‌ترین گچبری دیواری را اجرا کنید.
 • نصب شابلون و قالب‌ها: مرحله‌ بعدی شامل نصب قالب و شابلون‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. شما به راحتی می‌توانید با زیر سازی یک گچبری دیواری مدرن، فضایی بی نظیر ایجاد کنید.
 • آماده‌سازی مخلوط گچ: فراهم کردن متریال متناسب با سبک اجرای گچبری، بخش ضروری است که باید با دقت و توجه کافی انجام شود.
 • پوشاندن سطح با گچ: زیر سازی بخش مهم این پروسه است. شما به راحتی می‌توانید با مخلوط گچ روی سطح دیوار، فرآیند گچبری را تکمیل کنید.
 • طراحی گچبری: پس از پوشاندن سطح با گچ، نوبت به طراحی می‌رسد. متخصصین با طراحی و پیاده سازی طرح های مدنظر می‌توانند فضایی بسیار جذاب خلق کنند.
 • خشک شدن گچ: پس از انجام تمام مراحل و آماده سازی، باید منتظر بمانید تا گچ خشک شود. اقدام مهم بعدی پس از خشک شدن گچ، سوهان کشی و سمباده کشی است. به این ترتیب سطوحی مطلوب ایجاد می‌شود.
 • پوشش نهایی: پس از خشک شدن کامل، ممکن است علاقه‌مند به استفاده از رنگ باشید. در این شرایط با قلموهای ظریف می‌توانید گچبری را رنگ نمایید.
گچبری دیوار 1

انواع سبک گچبری دیوار

گچبری دیوار می‌تواند به شیوه‌های مدرن و کلاسیک اجرا شود، هرکدام با ویژگی‌ها و طراحی‌های خاص خود. در زیر توضیحی درباره این دو سبک گچبری دیوار ارائه شده است.

گچبری دیوار 3

1. گچبری دیوار مدرن

گچبری دیوار مدرن یکی از محبوب‌ترین سبک‌های گچبری است که این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است. طراحی‌ها زیبایی‌های گچبری دیوار مدرن، به شدت الهام‌ بخش‌ است. شما می‌توانید با ایده پردازی و خلاقیت متخصصین این حوزه، رویاهای ذهنی‌تان را تحقق بخشید. گچبری به سبک مدرن، اقدامی است که حس و حالی معاصر را تداعی می‌کند. این نوع گچبری ممکن است دارای خطوط هندسی ساده، مدل دار و مدرن باشند. شما به راحتی می‌توانید با ایده پردازی، یک دیوار سه بعدی خلق کنید و از جذابیت بصری آن لذت ببرید. یادتان باشد که گچبری مدرن برای فضاهای مدرن انتخاب مطلوبی است.

گچبری دیوار 4

2. گچبری دیوار کلاسیک

گچبری دیوار کلاسیک بر پایه‌ اصول معماری سنتی و معماری رم باستان طراحی و اجرا می‌شود. گچبری دیوار کلاسیک حال و هویا خاصی دارد. به همین دلیل رنگ و بویی از اصالت و تاریخ را همراه خود دارد. استفاده از طرح و نقش‌های زیاد، خطوط شلوغ، گل های در هم تنیده و ساختاری پیچیده از ویژگی های بصری گچبری دیوار کلاسیک است. طراحان این حوزه با الهام از سبک‌های قدیمی و اصیل، ساختاری بی نظیر خلق می‌کنند. در این مدل گچبری از نشانه ها، حاشیه ‌نگاری‌ها، الگوها و طرح‌های هنری باستانی استفاده می‌شود.

گچبری دیوار 8

انواع طرح گچبری دیوار

تزیینات گچبری دیواری شامل انواع گل گچی و طرح‌های مختلفی است که زیبایی بصری مطلوبی بر روی دیوار ایجاد می‌کند. در انواع طرح های گچبری دیواری، می‌توان خلاقانه عمل کرد و ایده های مدرن و خاص را به صورت سه بعدی و برجسته ایجاد نمود. در این بخش به بررسی دقیق انواع طرح گچبری دیوار می‌پردازیم.

 • انواع گل گچی: گل‌های گچی معمولاً به شکلی آراسته، زیبا و هنرمندانه بر روی دیوار و سقف خودشان را نشان می‌دهند. با انواع گل گچی، می‌توانید طرح‌های بی نظیری خلق کنید. سکوفه‌ها و گل های در هم تنیده از زیبایی های گچبری دیواری کلاسیک است.
 • گل‌های کنج قاب دیوار: گل‌های کنج قاب دیوار معمولاً در نقاط گوشه ای شکل می‌گیرند و فرمی بی نظیر را خلق می‌کنند. گل های کنج حواشی زیبایی برای فریم دیوار ایجاد می‌کنند ا از آن لذت ببرید.
 • گل‌های دور قاب دیوار: گل‌های دور قاب دیوار ممکن است به صورت پایه‌ای یا به صورت برجسته و پراکنده اما منظم در کنار هم قرار گیرند. به این ترتیب فرم مشخصی از قاب ایجاد می‌شود.
گچبری دیوار 6

گچبری دیوار برای چه نواحی مناسب است؟

یکی از سوالات رایج در خصوص گچبری دیوار، کشف بهترین جا برای اجرای آن است. در این بخش به بررسی انواع دیوار مناسب برای اجرای گچبری اشاره می‌کنیم.

 • گچبری دیوار پذیرایی: در سالن پذیرایی می‌توانید با استفاده از گچبری دیوار پذیرایی، فضایی بی نظیر و لوکس خلق کنید. این سبک دیزاین حال و هوای خاصی را ایجاد می‌کند.
 • گچبری دیوار ورودی: ناحیه ورودی خانه یکی از بخش‌های مهمی است که می‌توانید زیبایی و جذابیت بصری آن را ایجاد نمایید. گچبری دیواری ورودی تاثیر زیادی بر روی نگاه افراد و هویت فضای داخلی دارد.
 • گچبری دیوار پشت تلویزیون: دیوار پشت تلویزیو بخش جذابی برای فریم بندی ایجاد می‌کند. با گچبری دیوار پشت تلویزیون می‌توانید دیوار کانونی را شکل دهید و از نتیجه آن لذت ببرید.
 • گچبری دیوار لابی: فضای لابی محیطی برای خوش آمدگویی است. پس استفاده از گچبری دیواری در لابی ایده جذابی است تا بتوانید حس مطلوبی را خلق نمایید.
گچبری دیوار

عوامل تعیین کننده قیمت گچبری دیوار

قیمت گچبری دیوار تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. تعیین هزینه معمولا به دلایل مختلفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. شما می‌توانید هزینه نهایی این کار را متناسب با تخصص و تجربه اجرا کننده آن مدنظر داشته باشید. میزان پیچیدگی و نوع طراحی گچبری نیز می‌تواند یکی از عوامل موثر در تعیین هزینه باشد. اگر طرح گچبری بسیار پیچیده و دارای جزئیات زیادی باشد، قیمت گچبری دیوار افزایش می‌یابد. نوع متریال گچبری نیز نقش مهمی در این خصوص دارند. زمانی که از متریال مرغوب برای طراحی و پوشش دیوار استفاده شود، قطعا هزینه افزایش پیدا خواهد کرد. زمان طراحی و اجرا، خلاقیت در طراحی و اجرا، پیچیدگی نورپردازی و عوامل جانبی همگی می‌توانند در این خصوص اثر خاص خودشان را داشته باشند

گروه هنری سعید آریا فطرت

عنواین مهم صفحه